Dušan je stále s nami

Autor: Janka Bernáthová | 22.2.2012 o 4:38 | (upravené 22.2.2012 o 19:31) Karma článku: 9,94 | Prečítané:  954x

Dušan Višňovec bol žiakom Lesníckeho odborného učilišťa v Banskej Štiavnici a reprezentantom školy v behu na lyžiach. Žiaľ, jeho hviezda vyhasla skôr, než stihla zažiariť v plnom jase. Dušan počas jedného z tréningov tragicky zahynul po páde do otvorenej banskej šachty v lokalite Horná Roveň.

Táto tragédia sa stala pred mnohými rokmi(okolo r.1970) a je pochopiteľné, že v tom čase negatívne ovplyvnila vyhliadky bežeckého lyžovania mládeže v Banskej Štiavnici. Ale na Dušana a jeho lásku k bielej stope sa nedalo zabudnúť a niekoľko rokov po tragédii, na podnet majstra odborného výcviku Ľuboša Prokeina, usporiadala škola 1.ročník Memoriálu Dušana Višňovca. Jeho pamiatku si už 30 rokov  pripomíname úvodnou minútou ticha a následným pretekom, pričom nejde ani tak o vrcholové športové výkony, ako o stretnutie priateľov bielej stopy a radosť z pohybu.

Jubilejný 30.ročník Memoriálu Dušana Višňovca sa uskutočnil 9. februára 2012 v prekrásnej prírodnej lokalite Červená studňa. Pri teplote  -14 stupňov Celzia nastúpilo na štart viac než  šesťdesiat pretekárov v rôznych vekových kategóriách, pričom najmladší mal 15 a najstarší 76 rokov. Vyskytli sa aj menšie kolízie a pády, našťastie vždy sprevádzané veselým smiechom a povzbudzovaním divákov, lebo prebehnúť cieľovou páskou bolo pre každého pretekára otázkou cti.

PROSBA O POMOC: Pri tejto príležitosti by som chcela poprosiť o pomoc tých, ktorí Dušana poznali, alebo by mi vedeli poskytnúť kontakt na jeho príbuzných, priateľov, bývalých spolužiakov, za účelom získania informácií a fotografií, ktoré sa, žiaľ ,nepodarilo uchovať ani v archíve školy(dnes SOŠ Ľudovíta Greinera). Nie, naozaj nechcem rozjatrovať staré rany boľavými spomienkami, len  by som sa rada viac dozvedela o chlapcovi, ktorého láskou bola biela stopa a v mene ktorého mnohí štiavnickí študenti  objavujú jej čaro. Ako bývalá aktívna pretekárka a v posledných rokoch aj pravidelná účastníčka Memoriálu Dušana Višňovca, by som jeho príbeh rada zdokumentovala pre budúce generácie a s úctou osobne položila kyticu snehobielych ruží na jeho hrob.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?