Pozvanie do Banskej Štiavnice na Cap à l'Est 2012

Autor: Janka Bernáthová | 7.8.2012 o 22:22 | (upravené 8.8.2012 o 6:44) Karma článku: 8,16 | Prečítané:  565x

Banská Štiavnica sa od 16.do19.augusta stane už po desiaty krát pulzujúcim srdcom európskej kultúry vďaka jedinečnému festivalu poézie, divadla a hudby Cap à l'Est 2012. Nádherné zákutia starobylého mesta, jeho chrámov, pôsobivých kamenných  nádvorí a čarovných kaviarničiek, dotvárajú neopakovateľnú kulisu a ponúkajú nový rozmer poézii slova, hudby, pohybu a obrazu.

Riaditeľ  festivalu Michel de MaulneRiaditeľ festivalu Michel de MaulneJanka Bernáthová

Na začiatku bol jeden krásny sen. Sen výnimočného muža, ktorý nikdy nezabudol snívať a žiť svoje sny o zemi bez hraníc a bariér, ktoré ľudí tak nezmyselne rozdeľujú. Michel de Maulne, francúzsky básnik, herec, režisér, riaditeľ Moliérovho divadla v Paríži  a riaditeľ festivalu Cap à l'Est, zbližuje ľudí a národy vďaka bezhraničnosti umenia, vďaka obdivuhodnej vnútornej sile a láske ku všetkému krásnemu, čo dokáže vytvoriť človek.Zdá sa, že za jedno desaťročie  naplnil vízie a snahy mnohých generácií diplomatov, a to tou najschodnejšou cestou, cestou umenia. Pre veľkolepú myšlienku dokázal nadchnúť mnohých priateľov, osloviť tých najlepších umelcov z celej Európy a pozvať ich do Banskej Štiavnice. Ďakujeme.

Čo prináša jubilejný ročník?

Festival bude slávnostne otvorený už v nedeľu 12. augusta  o 16. 30 vernisážou výstavy olejomalieb francúzskej maliarky Yanouche Telgruc v L&O Galérii v Joergesovom dome na Trojičnom námestí (rodný dom sestrer Vášáryových). Milým prekvapením organizátorov bude narodeninová torta a vystúpenie tria Les Tromano, ktoré sa predstaví aj v iných mestách Slovenska.

Od Hradčian k Bratislavskému hradu...čas priateľských stretnutí...

Návštevíci Banskej Štiavnice sa môžu tešiť na bohaté kultúrne zážitky.Cap à l'Est 2012 bude ozvenou uplynulých stretnutí  a zároveň  prinesie nové stretnutie dvoch blízkych národov Čechov a Slovákov.

Program zaháji Babylon jazykov vo štvrtok 16. augusta o 15.00 v kaviarni Libresso. Okrem skvelej poézie v autorskom podaní známych básnikov zo Slovenska,Česka, Maďarska, Bulharska a Belgicka, sa diváci môžu tešiť na jedinečný koncert keltskej hudby 17. a 18. storočia Trésor d´Orphée v Kostole sv. Kataríny, i na  francúzske šanzóny a poéziu ako prejav pocty Georgeovi Brassensovi.

Piatkové popoludnie  bude patriť známym autorom českej, slovenskej a bulharskej poézie a večeru na Starom zámku s názvom Moja noc s Hamletom s hviezdnym obsadením v inscenovanej poézii veľkého českého básnika Vladimíra Holana s poetickými komentármi Dany Podrackej. Neskorý večer podfarbia šanzóny v podaní Anne-Marie Bélime.

V sobotu sa na nádvorí Kammerhoffu rozprúdi debata o pôvodnej umeleckej tvorbe, ktorej sa zúčastní Magda Vášáryová, Nadežda Babiaková, Anton Hykisch, Rúth Lichnerová, Mila Haugová, Miroslava Vallová  a Michel de Maulne.  Popoludní sa predstavia autori slovenskej, českej a maďarskej poézie, v ponuke je vynikajúci jazzový koncert v Pražovni a svojmu srdcu blízke verše a melódie prinesú Michel de Maulne a Charles Raguin.

V nedeľu prostredníctvom hudby Robina Tromana prenikneme do tajov zverokruhu na nádvorí Starého zámku a vernisáž portrétov známych básnikov od Vladasa Braziunasa v Hoteli Grand Matej bude skvelou bodkou na záver 10. stretnutia s európskou kultúrou.

Ste srdečne vítaní!

Kompletný program festivalu nájdete na www.capalest.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?