Bohatým bral a chudobným dával

Autor: Janka Bernáthová | 16.3.2013 o 11:55 | (upravené 18.3.2013 o 6:27) Karma článku: 11,74 | Prečítané:  675x

17. marca uplynie 300 rokov od smrti legendárneho zbojníckeho kapitána Juraja Jánošíka (1688- 1713)  Boli sme ešte deťmi, keď nám pán učiteľ čítaval povesti o Jánošíkovi. Predstavovali sme si ho ako krásneho, silného a odvážneho hrdinu, ale aj veselého beťára, ktorý meria ženičkám súkno od buka do buka, rozdáva chudobe jedlo, nazbíjané  dukáty, trestá krivdu a neprávosť. Verili sme jeho zlatej valaške, čo na rozkaz sama rúbe, ľanovej košeli, ktorú žiadna guľka nezasiahne i zázračnej žilke v jeho opasku, z ktorej pramení sila dvanástich chlapov. Verili sme, tak, ako len deti vedia uveriť rozprávkovým predstavám, že každé zlo raz bude potrestané. A veľmi sme sa hnevali na strigu, ktorá mu vraj nasypala hrachu pod nohy, keď ho pandúri zlapali. Viem, že dnešné deti sú oveľa vyspelejšie a príbehy  Jánošíka by im  popri všetkých tých vymyslených (prevažne amerických) hrdinoch, mohli pripadať málo akčné.Pritom existuje toľko krásnych slovenských rozprávok, povestí, legiend, básní i piesní, ktoré stoja za povšimnutie. Patria k našim koreňom, našej minulosti  Spomeňme si všetci spolu, malí i veľkí, na nášho slovenského Jánošíka!

Jánošíkov dukát – 300 rokov legendy už v predaji v Informačnom centre Mesta Liptovský MikulášJánošíkov dukát – 300 rokov legendy už v predaji v Informačnom centre Mesta Liptovský Mikuláš

  Niekoľko historických faktov zo života Juraja Jánošíka

Pochádzal z Terchovej. Presný dátum nerodenia nie je známy, ale v preklade matričného záznamu sa uvádza: ,,Roku 1688 v januári dňa 25. Tohože dňa pokrstené dieťa narodené z Martina Jánošíka a Anny Cesnek, ktorému je dané meno Juraj. Krstní rodičia sú Jakub Merjad a Barbara Krištofik z Terchovej."

Varínska matrika zaznamenala aj dátumy krstov jeho staršej sestry Barbory a mladších bratov Jána, Martina a Adama. Dokumenty prezrádzajú aj to, že rodičia prežili svojich dvoch( popravených ) synov, Juraja a Jána.

V decembri 1707 sa ani nie dvadsaťročný Juraj dal na podnet plukovníka Viliama Vinklera zverbovať do kuruckého vojska. Povstanie uhorskej šľachty proti cisárskej armáde viedol František Rákoczi II., ale v auguste 1708 utrpel pri Trenčíne rozhodujúcu porážku. Cisárski vojaci  2400 mužov zabili , 400 zajali a pod hrozbou smrti  donútili vojenskej službe cisárovi. Bol medzi nimi aj Juraj Jánošík.

 V roku 1710 patril k strážnej posádke Bytčianskeho zámku, kde bol väznený zbojník Tomáš Uhorčík z Predmiera. Tu sa prvýkrát stretli a priatelili natoľko,  že v jeseni 1710 mu Jánošík dopomohol  k úteku z väzenia. Úpadok vojenskej disciplíny, dezercie, hlad a mor spôsobili, že na žiadosť otca Martina Jánošíka bol Juraj uvoľnený z vojenskej služby a v novembri 1710 sa vracia domov, do Terchovej. Tajne však pomáha Uhorčíkovi, ktorý sa skrýva vo Veľkom Rovnom a na jar 1711 podniká so svojimi druhmi zboje na Kysuciach a Morave. V septembri 1711 (údajne na Michala) skladá zbojnícku prísahu aj Jánošík. A keď sa Tomáš Uhorčík ožení a pod menom Martin Mravec začína žiť počestný život v Klenovci, na jeho prianie miesto kapitána rozrastajúcej sa  družiny zaujíma Jánošík.

Jeho zbojníčenie trvalo len jeden a pol roka, ale zoznam obžaloby hovoril o mnohých lúpežných prepadoch medzi Štrbou, Važcom a Východnou, v oblasti Veľkej a Malej Fatry, Nízkych Tatier a v okolí jeho rodiska. Obeťami boli baróni, grófi, zemania, zámožní mešťania a obchodníci. Zbojníci si nechávali  predovšetkým zbrane a peniaze, jedlo a tovar  rozdali vždy chudobným z najbližšej dediny a tí im za to blahorečili. 26.októbra 1712 sú Jánošík  s  Uhorčíkom zatknutí a uväznení v kaštieli v Hrachove, ale za úplatu sa dostávajú na slobodu. Jánošík sa potom celú zimu ukrýva v Klenovci u priateľa Uhorčíka, ktorý sa tu pod falošnou identitou živí ako krčmár.

Na prelome februára a marca 1713 ich obkľúči 30 drábov liptovskej sedrie pod vedením  zemana Andreánskeho. Vtedy ešte netušili, že spolu s Jánošíkom zatkli aj hľadaného zbojníka Uhorčíka. Do procesu ich väznili v Palugyayovskom kaštieli Vranovo. Jánošíka súdil stoličný súd vo Svätom Mikuláši 16. a 17. marca 1713. Predsedal mu podžupan Liptovskej stolice Ladislav Okolicsányi. Podľa dekrétu cisára Ferdinanda II. z r.1625 pre zbojníka iný trest, ako trest smrti neexistoval. Obhajca Baltazár Palugyay  žiadal vzhľadom na poľahčujúce okolnosti, vek obvineného a skutočnosť, že pri zboji nikdy nikoho nezabil ani nezranil, omilostenie. Priťažil mu čin jeho dvoch zbojníckych tovarišov Turiaka a Plavčíka, ktorí zbíjali na vlastnú päsť, pričom smrteľne postrelili domažnického farára Juraja Vrtíka. Druhý deň  podrobili Jánošíka trpnému súdu spojenému s krutým mučením a vyniesli rozsudok smrti. Mal byť na výstrahu obesený na hák za ľavé rebro. Popravu dvadsaťpäťročného Jánošíka vykonali verejne v podvečer 17.marca 1713 na brehu Váhu, na mikulášskom popravisku zvanom Šibeničky.21.apríla 1713 bol  na tom istom mieste odsúdený a popravený aj jeho priateľ Tomáš Uhorčík.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?