Schemnitz Gallery- nový skvost Banskej Štiavnice

Autor: Janka Bernáthová | 25.8.2013 o 16:24 | (upravené 25.8.2013 o 17:08) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  484x

Historicky prvá vernisáž v Schemnitz Gallery sa konala v rámci XI. ročníka Capalestu 2. augusta 2013. Bola to veľkolepá udalosť, na ktorú prišlo asi dvesto ľudí. Známe i neznáme tváre spriaznené túžbou po stretnutí s krásou sa usmievali, diskutovali o umení a vnímali pôvab odvíjajúcich sa okamihov ako sen, z ktorého sa nemožno len tak prebudiť do všednosti. V záhrade pred galériou sa hrali deti, terasu ich záhradného domčeka si ako rečnícke pódium vypožičali sympatickí hostitelia a umelci, z rámov otvorených okien sa usmievali krásne dámy, zaľúbenci, aj mladé rodinky s ratolesťami. Náhodní okoloidúci si vychutnávali túto nevšednú alegóriu priamo z vyvýšeného chodníka smerujúceho k otvoreným dverám galérie a tí, ktorí neodolali, neoľutovali. Atmosféru letného podvečera  podfarbovala skvelá kapela, ako vo filme z dávnych  čias, keď sa ľudia vedeli tešiť zo života. Banská Štiavnica je úžasná vďaka takýmto novodobým návratom, aj vďaka mužom, ktorí sa nevzdávajú svojich snov...

Michel de Maulne, Martin Marenčin a Milan Lukáč, hostia Schemnitz GalleryMichel de Maulne, Martin Marenčin a Milan Lukáč, hostia Schemnitz Gallery

,,Áno, táto galéria je môj splnený sen," povedal mi v rozhovore po vernisáži pán Ivan Ladziansky ml., zakladateľ Schemnitz Gallery. Už od r. 1999, keď za rodinným obchodíkom, Diela a Dielka slovenských výtvarníkov, objavil krásne pivničné klenby sa pohrával s myšlienkou vytvoriť v pôsobivých historických priestoroch modernú galériu súčasného umenia. Ale všetko potrebuje svoj čas. Aj dobré myšlienky zrejú ako víno a čakajú na ten správny okamih, na stretnutie tých správnych ľudí. Dnes už ťažko povedať, či to bola šťastná náhoda, alebo riadenie samotného osudu, keď sa prvýkrát stretol s Michelom de Maulne, ktorý práve v Banskej Štiavnici realizoval svoj veľký sen o spojení národov, kultúr a vierovyznaní prostredníctvom umenia. Spoločne s Filipom Ondrišom zriadili v rámci festivalu Capalest dočasnú galériu v Joergesovom dome, kde usporiadali štyri, divácky veľmi príťažlivé výstavy diel slovenských a francúzskych výtvarníkov. Po prvých skúsenostiach a úspechoch sa rozhodol prijať ponuku Mgr. Martina Macharíka a zriadiť súkromnú predajnú galériu nad reštauráciou Monarchia v bývalom Senensisovom dome. V úvode spomínaná prvá výstava predstavuje diela fotografa Alberta Marenčina a akademického sochára Milana Lukáča.

,,Schemnitz Gallery je galéria otvorená srdcom, aj dverami, ľuďom otvoreným vnímať krásu, objavovať pomyselné hranice, v ktorých sa umenie pohybuje  a otvorene o tom komunikovať.

Dôležité sú pre nás deti, mladá generácia, Skúsenosti zo sveta hovoria o tom, že deti sú od malička v galériách a učia sa vnímať umenie, čo nie je možné cez holé fakty, ale  rozhovormi o tom, čo vidia a cítia pri pohľade na umelecké dielo." doplnil zaujímavý rozhovor pracovník galérie Ivan Lukáč. ,,Symbolické vstupné je pre deti do 6 rokov zdarma, od 6-15 rokov 50 centov, pre dospelých 1,50, ale ak príde rodič spolu s dieťaťom, za každé dieťa dostane zľavu. Otváracie hodiny plánujeme prispôsobiť záujmu návštevníkov, prevažne popoludní a večer, alebo po telefonickom dohovore. "

O tom, na čo sa môžu návštevníci galérie tešiť v budúcnosti nám pán Ladziansky povedal: ,,My sa pokúsime priniesť to najlepšie z domova, aj zo zahraničia. Podotýkam, že výstavy budú opäť predajné. Žiaľ, na Slovensku ešte funguje v umeleckých kruhoch akési vyčleňovanie a bohorovné vyhlasovanie ,,my sme tí praví". Nezabúdajme, že umenie je hľadačská a individuálna záležitosť. To, ako obraz človeka osloví je omnoho dôležitejšie, než vyjadrenia kritikov a kunsthistorikov. Chceme predstaviť diela a umelcov osobne, aj prostredníctvom videoprojekcie Mareka Janičíka, pretože poznať a pochopiť dielo znamená poznať a pochopiť myšlienky tvorcu."

Predajná výstava Alberta Marenčina a Milana Lukáča. potrvá do 15. septembra 2013 a okrem vystavovaných diel ponúka exkluzívnu kolekciu 13 potlačí originálnych koláží Alberta Marenčina s názvom Trinásť do tucta, z ktorej bolo v r. 2013 vyrobených iba 13 setov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?