Vyznanie jesenným tajchom

Autor: Janka Bernáthová | 3.9.2013 o 16:39 | (upravené 3.9.2013 o 18:20) Karma článku: 17,04 | Prečítané:  279x

Zjesenieva sa. Deti a študenti sa vrátili do školských lavíc, na oknách prázdninových domčekov sa zatvorili okenice a hrádze tajchov akoby osireli. Ale to je len zdanie, pretože práve teraz nastáva obdobie štiavnických jesenných plavcov (bez rozdielu veku), ktorí si ako každodenný liek dávkujú radosť a pôžitok zo sviežej vody čarovných mokrých zrkadiel, ktorá otužuje organizmus, posilňuje zdravie a predlžuje mladosť.

Trvalo mi niekoľko rokov, kým som pochopila, že tie najúžasnejšie veci na tomto svete sú všade vôkol nás a sú úplne zadarmo. A že to, čo človeku prináša radosť, mu v rozumných dávkach nemôže uškodiť. Tiež  patrím k tým šťastlivcom, ktorí sa s odhodlaním v očiach a uterákom cez plece denne ponáhľajú štiavnickými uličkami a voňavým černičím lemovanými chodníkmi  k niektorému z  tajchov,  a to takmer v každom počasí. Chvíľu si na brehu len tak posedím ako v dôvernom rozhovore bez slov.  Potom sa opatrne s vodou zbližujem, kým sa jej celá odovzdám. V každom nádychu i výdychu vzdávam  vďaku  za tie úžasné dary, ktoré v nej nachádzam. Ďakujem za jej pokoj, silu, múdrosť, za jej prirodzenosť, sviežosť, čistotu i hĺbku. A  keď myšlienkou predsa len vkĺznem do zátoky smútku, ďakujem za hravosť, ktorou ma poteší zvlnená hladina s odleskami trblietavých svetielok, alebo krása okolitej prírody znásobená  v mokrom zrkadlení. Ďakujem za nebo nad hlavou, slnko, oblaky i podjesenný vietor, ktorý na vodu  nežne ukladá  malinké farebné plachetnice lístia, aby som sa necítila osamelo. Ďakujem za vtáčatká, ktoré si v letku omáčajú zobáčiky a vo vzdušnom tanci sa tešia z ešte bezstarostnej prítomnosti. Ďakujem za nebojácnu rybku, ktorá sa občas vynorí, akoby sa chcela presvedčiť, či sa splnili všetky moje priania. Táto voda zo mňa dokáže zmyť všetku  únavu a bolesť života, ale aj trpkosť z nepochopenia, prečo  som, aká som, len nie taká, akoby sa možno očakávalo. Voda ma nesúdi, len ticho roztvorí svoju mäkkú náruč a objíme ma mokrými dlaňami. Naplno si uvedomujem jedinečnosť týchto okamihov a vzácnych darov života. Teším sa a ďakujem za ne každý deň.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?