Srdce má schopnosť zavážiť

Autor: Janka Bernáthová | 23.9.2013 o 21:47 | (upravené 24.9.2013 o 7:51) Karma článku: 19,50 | Prečítané:  277x

V nedeľu som si vychutnávala pohodu pomaly odchádzajúceho víkendu, keď ma oslovil jeden známy s tým, že je pravidelným a veľmi pozorným čitateľom mojich príspevkov. ,, Vieš, tie tvoje články... Dobre sa to číta, ale žiaľ, život je o niečom inom. Nie všetko je také pekné, ako to vidíš. Mala by si písať aj o neprávosti, špine, biede, bolesti a smútku tohto sveta. Ja by som ti vedel rozprávať..."

A tak mi naozaj začal rozprávať svoj príbeh, poznačený hlbokou osobnou tragédiou, zúfalstvom  a osamelosťou, až  som tiež z toho zosmutnela. Už ma netešila prechádzka, jesenné slnko, ani rubínové lístky divého viniča, lemujúce okraje cesty. Jeho slová ma ťahali k zemi ako balvan a nútili premýšľať o vážnejších veciach. Uvedomila som si, že každý má svoj údel. V jednej miske váh radosť a v druhej zármutok. Záleží už len na tom, k čomu sa prikloní srdce, ktoré jediné  má schopnosť zavážiť.

Áno, isteže by som mohla písať o neprávosti, špine, biede, bolesti a smútku tohto sveta, ale my všetci tento svet tvoríme. Tí, čo sa mylne domnievajú, že sú viac, než ostatní a vo svojej pýche zabúdajú, že pohrebný rubáš nemá vrecká a jedinú skutočnú spravodlivosť nepodplatia ani nahonobeným zlatom. Alebo mučeníci pravdy, ktorých je tak málo, že ich čistý hlas zaniká v presile klamstiev a nárekov. Ďalší sa bez boja odovzdávajú beznádeji a neustále v sebe živia pocity dávnych krívd, ktoré im zatienia každý náznak prítomného šťastia. Ale sú aj takí, čo hľadajú potešenie v prostých samozrejnostiach života, lebo vedia, že každý deň je jedinečný a už nikdy sa nezopakuje.

Nie, nie som žiadna hrdinka a nemyslím si, že mám právo posudzovať iných. Ak je zlé, že sa vo svojich článkoch snažím opísať príjemné zážitky, udalosti a ľudí, ktorí nezištne pomáhajú robiť tento svet lepším, krajším a znesiteľnejším, tak sa ospravedlňujem. Niekto múdry  mi kedysi povedal, že o dobré veci sa treba vedieť podeliť. Tak presne to robím. Delím sa o ne so svojimi čitateľmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?