Obhajoba stromov

Autor: Janka Bernáthová | 23.2.2016 o 7:29 | Karma článku: 12,57 | Prečítané:  120x

 Keď si uvedomíme, že aj ten najhorší zločinec tohto sveta má právo na obhajobu pred súdnym tribunálom, prečo na ňu nemajú právo aj živé a nevinné stromy? Som presvedčená, že mnohí ľudia by radi vyjadrili svoj názor ...

Možno sa vám to už stalo, že ste dlhé roky chodili známou ulicou a jej obraz zo dňa na deň osirel. A zabolelo vás pri srdci, keď ste si uvedomili to bezmocné prázdno nad živicou mokvajúcim pňom.

Človek svoje konanie obhajuje vlastnými zákonmi, smernicami, tabuľkami a objektívnymi príčinami , podľa toho, ako mu to práve vyhovuje. Ale kto obháji život odsúdeného stromu, keď sa všetok rozum a cit dokáže schovať za jediný opečiatkovaný  papier ? Je to vôbec možné? Zdá sa, že áno. Keď si uvedomíme, že aj ten najhorší zločinec tohto sveta má právo na obhajobu pred súdnym tribunálom, prečo na ňu nemajú právo aj živé a nevinné stromy? Som presvedčená, že mnohí ľudia by radi vyjadrili svoj názor ešte skôr, ako ich ,,ovalí“ necitlivá amputácia zelene, ktorá bola súčasťou ich každodenného života. A ten, kto sa na strom pozerá len z dôležitosti svojho úradu, kto v ňom vidí len prekážku, nebezpečenstvo, alergén, či ľahko speňažiteľné drevo, kto nevníma jeho význam v širších súvislostiach a životodarnú krásu dotvárajúcu a očisťujúcu tento svet, kto nevie, že Boh stvoril zem, vodu, stromy a rastlinstvo ešte pred človekom, mal by byť odsúdený stráviť určitý čas v kamennej rezervácii bez týchto darov. Tam by možno mnohé pochopil a po uplynutí trestu by stromy nepílil, ale sadil a ochraňoval ako tie najvzácnejšie živé umelecké diela, ako svojich múdrych, skromných  a pokorných priateľov.

Na záver mojej obhajoby s úctou otváram Citadelu A. de Saint- Exupéryho a citujem z nadčasových myšlienok: ,,Strom, to vôbec nie je semeno, neskôr steblo, pružný kmeň a nakoniec suché drevo. Nemusíš ho deliť, aby si ho poznal. Strom, to je sila, ktorá sa pomaly približuje k nebu... A ak v sebe vieš uzrieť rozhojdanú vetvu, pevne vrastenú do olivy, zakúsiš vo svojich pohnutiach večnosť. A všetko vôkol teba sa stane večným.“Prajem všetkým ľuďom dobrej vôle, aby zakúsili svoj kúsok večnosti každý deň svojho života. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?