Banská Štiavnica je mesto Lásky

Autor: Janka Bernáthová | 28.9.2011 o 3:51 | (upravené 28.9.2011 o 4:00) Karma článku: 8,43 | Prečítané:  1812x

Banská Štiavnica je mestom Lásky. Vďaka Maríne a Andrejovi, vďaka stovkám študentských Lások, o ktorých si po nociach s vetrom šuškajú malebné starobylé uličky. Vďaka tajným milencom, ktorí pod rúškom noci ozdobili mrežu na Maríninom dome prvou zámkou i vďaka tým, ktorí sem ešte len prídu...

Anemary Fiľová ako MarínaAnemary Fiľová ako Marína

 

Nesmrteľný ľúbostný príbeh Sládkoviča a Maríny je a bude navždy spätý s týmto mestom aj vďaka poézii,  snom a túžbam, aj tým nenaplneným, pretože ľudia potrebujú Lásku bez ohľadu na to, koľko sĺz  jej osud nadelí.

 

V sobotu 24.septembra, keď odbíjali Zvony Kostola sv. Kataríny pravé  poludnie, na romantickom nádvorí Maríninho domu začal slávnostný obrad symbolického sobáša Maríny Pischlovej a Andreja Braxatorisa. Svoje, aj keď osudom nedopriate ,,áno" spečatené vrúcnym bozkom si povedali šperkárka Anemary Fiľová ako Marína a básnik Ondrej Kalamár ako Sládkovič, obaja zo Zvolena. Obrad prebiehal za prítomnosti poslankyne MsZ Mgr.Heleny Chovanovej, matrikárky p. Jarky Simonidesovej, svedkov, svadobných hostí a fotografov. Nechýbala ženíchova báseň venovaná neveste, ani sladké perníkové srdiečka privezené špeciálne zo Sládkovičova. Po obrade sa sprievod odobral k Mreži Lásky, ktorú sympatickí mladomanželia prizdobili svojou Zámkou Lásky.

 

Pripomeňme si, že táto mreža bola slávnostne odhalená počas Festivalu Lásky 17.októbra 2009, keď na ňu mala byť oficiálne uzamknutá prvá Zámka Lásky. V priebehu noci sa však neznámi zaľúbenci s týmto ,,obradom" poponáhľali a milé prekvapenie bolo na svete. V súčasnosti zdobí okno na Maríninom dome  viac než dvesto takýchto ,,pečatí" a každá ukrýva svoje krásne tajomstvo. V sobotu sa o úsmevnú situáciu postaral sám ženích, ktorý zjavne na zámku zabudol a musel si ju narýchlo požičať od iného páru.

 

Svadobný sprievod sa potom vydal smerom k Evanjelickému cintorínu na Frauenbergu, kde nevesta položila svadobnú ružu na hrob Márie Maríny Pischlovej Gerszóovej. Zem na jej hrobe ukryla aj kľúčik od Zámky Lásky. Dojemnú atmosféru umocňovali nesmrteľné  Sládkovičove verše v podaní minuloročnej predstaviteľky Maríny, Barborky Kováčovej, mihotavé plamienky sviec a kde-tu aj slzička prameniaca z hĺbky srdca nad nezvratnosťou času a osudu. Program festivalu pokračoval v Čajovni Klopačka filmovou spomienkou na ďalšieho veľkého slovenského básnika Joža Urbana v dokumente Malý zúrivý Robinson. V znamení Lásky sa niesla aj vernisáž výstavy fotografií Mira Doletinu, Kateřiny Jonas Bukolskej a  keramikárky Oľgy Lacuškovej Jagdwirch. Príjemný jesenný podvečer patril novodobým  duchovným skvostom v podaní básnikov  Antona Pižurného, Ondreja Kalamára, Mirky Ábelovej, Ivonky Ďuricovej, Amálky Pribylincovej a i. Festival priniesol okrem nostalgických spomienok na časy dávno minulé aj množstvo úsmevných situácií a pripomenul nevyhnutnosť  potreby Lásky každej dobe, pretože Ona je tou najkrajšou poéziou Života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?