Dušan je stále s nami

Autor: Janka Bernáthová | 22.2.2012 o 4:38 | (upravené 22.2.2012 o 19:31) Karma článku: 9,94 | Prečítané:  964x

Dušan Višňovec bol žiakom Lesníckeho odborného učilišťa v Banskej Štiavnici a reprezentantom školy v behu na lyžiach. Žiaľ, jeho hviezda vyhasla skôr, než stihla zažiariť v plnom jase. Dušan počas jedného z tréningov tragicky zahynul po páde do otvorenej banskej šachty v lokalite Horná Roveň.

Táto tragédia sa stala pred mnohými rokmi(okolo r.1970) a je pochopiteľné, že v tom čase negatívne ovplyvnila vyhliadky bežeckého lyžovania mládeže v Banskej Štiavnici. Ale na Dušana a jeho lásku k bielej stope sa nedalo zabudnúť a niekoľko rokov po tragédii, na podnet majstra odborného výcviku Ľuboša Prokeina, usporiadala škola 1.ročník Memoriálu Dušana Višňovca. Jeho pamiatku si už 30 rokov  pripomíname úvodnou minútou ticha a následným pretekom, pričom nejde ani tak o vrcholové športové výkony, ako o stretnutie priateľov bielej stopy a radosť z pohybu.

Jubilejný 30.ročník Memoriálu Dušana Višňovca sa uskutočnil 9. februára 2012 v prekrásnej prírodnej lokalite Červená studňa. Pri teplote  -14 stupňov Celzia nastúpilo na štart viac než  šesťdesiat pretekárov v rôznych vekových kategóriách, pričom najmladší mal 15 a najstarší 76 rokov. Vyskytli sa aj menšie kolízie a pády, našťastie vždy sprevádzané veselým smiechom a povzbudzovaním divákov, lebo prebehnúť cieľovou páskou bolo pre každého pretekára otázkou cti.

PROSBA O POMOC: Pri tejto príležitosti by som chcela poprosiť o pomoc tých, ktorí Dušana poznali, alebo by mi vedeli poskytnúť kontakt na jeho príbuzných, priateľov, bývalých spolužiakov, za účelom získania informácií a fotografií, ktoré sa, žiaľ ,nepodarilo uchovať ani v archíve školy(dnes SOŠ Ľudovíta Greinera). Nie, naozaj nechcem rozjatrovať staré rany boľavými spomienkami, len  by som sa rada viac dozvedela o chlapcovi, ktorého láskou bola biela stopa a v mene ktorého mnohí štiavnickí študenti  objavujú jej čaro. Ako bývalá aktívna pretekárka a v posledných rokoch aj pravidelná účastníčka Memoriálu Dušana Višňovca, by som jeho príbeh rada zdokumentovala pre budúce generácie a s úctou osobne položila kyticu snehobielych ruží na jeho hrob.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?