Oko vnímajúce pominuteľnosť momentu

Autor: Janka Bernáthová | 6.3.2012 o 13:56 | (upravené 6.3.2012 o 14:10) Karma článku: 9,88 | Prečítané:  563x

Fotografia je zvláštny fenomén, pre niekoho cenný historický dokument, pre iného nenahraditeľná spomienka s nádychom nostalgie, ale i hodnotné umelecké dielo.Zaujímalo ma, čím všetkým je fotografia pre známeho banskoštiavnického fotografa Mariana Garaia.

Marian Garai – mgphoto.skMarian Garai – mgphoto.skFoto: Braňo Krejčík

,,Otázka znie presne a zároveň si aj odpovedá. Moje fotografovanie zahŕňa všetky tieto oblasti. Fotka je pre mňa prostriedkom na vyjadrenie môjho videnia a zároveň artiklom, ktorým svojej rodinke zarábam na živobytie. V zásade sa dá moja fotopráca rozdeliť na dve základné časti: voľnú tvorbu a komerčnú tvorbu. Nájdu sa u mňa fotografie, ktoré vyvolávajú spomienky na dané okamihy, dni, týždne. Nájdem tam fotografie, ktoré naozaj len dokumentujú stav okolia, prírody, podujatia a  občas sa podarí „vychodiť" aj naozaj nevšednú fotku s príjemnou, alebo dramatickou atmosférou. Je to koníček a zároveň práca, ktorá ma napĺňa. Nesmiernym spôsobom ma posúvajú vpred dennodenné spätné reakcie a ohlasy od ľudí, ktorým sa moja tvorba páči.  Týmto by som sa im chcel za prejavený záujem a podporu veľmi pekne poďakovať."

Spomínate si ešte na svoj prvý kontakt s fotoaparátom a na svoje prvé fotky?

,,Pamätám si na to úplne presne. K fotografii  som sa dostal ako 11 ročný chlapec, ktorý videl príklad vo svojom otcovi. Ako správny ocko bez váhania, s dôverou a po krátkom rýchlokurze vložil do mojich rúk náš prvý fotoaparát ruskej výroby SMENA. S ním som vstúpil do tajov statických obrázkov a nekonečného tŕpnutia, ako  dopadne každé vyvolanie filmu v našej panelákovej kúpeľni. Tie temné večery pri prižmúrenom červenom svetle, so zväčšovákom na doske cez vaňu a typickým zápachom chemikálií (vývojka, ustaľovač) mám vryté navždy do pamäte. Priznám sa ale, že mi to v dnešnej digitálnej dobe vôbec nechýba. Najviac ma tešilo sušiť a žehliť fotky. Behal som valčekom cez plátno sušičky sem a tam, odliepal hotové fotografie, ktorými som  oboznamoval celú rodinu. Neskôr sme si spravili s otcom radosť a kúpili si ďalší fotoaparát značky ZENIT,  ktorý vlastníme dodnes.  Fotieval som s ním väčšinu môjho študentského veku. S nástupom digitálnej techniky sa rast mojich vedomostí a skúseností v oblasti fotografie rapídne zrýchlil."

Čo bolo pre Vás, ako fotografa, najväčšou školou?

,,Som samouk a rád skúšam veci systémom pokus - omyl, ale samozrejme ma teší, keď je to radšej pokus - úspech. Počítač je neoddeliteľnou súčasťou mojej práce, či už ide o grafiku, fotku, alebo hudbu. Najviac informácií získavam z internetu a publikácií. Ostatné už závisí len na praktickom fotení. Dôležité je zžiť sa s technikou a zistiť ako reaguje v ktorejkoľvek  situácii a to človek dosiahne len fotením, fotením a ešte raz fotením. Časom zistíte, že všetky tie tlačidlá a ovládacie krúžky budete používať úplne automaticky bez toho, aby ste nad ich funkciou museli dlho rozmýšľať."

Pokladáte sa za perfekcionistu?

,,Ak sa to týka fotografie, tak áno. Mám rád kvalitnú fotografiu s dobrým momentom, svetlom, alebo emóciou. Mnohí fotografi tvrdia, že stačí dobrý moment, že kvalita nie je dôležitá. Ja si to naopak nemyslím. Dobrá fotka je tá, ktorá má správny moment a navyše zachytený kvalitne. O ďalších atribútoch, ako kompozícia, expozícia, ostrosť, atmosféra, písať nebudem, to je na dlhšie.

S Vašim menom sa spája aj obľúbená internetová stránka  Život v Banskej Štiavnici. Kedy a prečo vznikla?

,,V roku 2004 vznikla prvá verzia stránok s názvom Kultúra v Banskej Štiavnici, ktorá sa neskôr presťahovala na doménu niekdajších novín Život Banskej Štiavnice. Niekoľko rokov zivotbs.sk suploval nedostatok informácií na nekvalitnej oficiálnej stránke mesta, ktorá bola veľmi slabo aktualizovaná. V začiatkoch bol web, Život v Banskej Štiavnici, vysoko navštevovaný a prebiehala na ňom živá diskusia obyvateľov mesta, ale aj ľudí mimo štiavnického regiónu. Neskôr, keď mesto vybudovalo fungujúcu modernú stránku www.banskastiavnica.sk  záujem o  www.zivotbs.sk  citeľne klesol a dnes má týždennú návštevnosť do čísla 1000. Je pravda, že ani ja už nemám toľko voľného času, aby som sa mohol venovať len napĺňaniu tejto stránky a zisťovať aktuálne informácie o dianí v meste. Som odkázaný len na informácie, ktoré mi pošlú organizátori podujatí. Ak by sa našiel niekto, kto má chuť prispievať, nech ma bez obáv kontaktuje."

Snažíte sa pomôcť a poradiť aj začínajúcim fotografom ?

,,Áno, koncom roka 2010 sme založili v Banskej Štiavnici s priateľmi fotografmi OZ Fotoklub BLUR. Máme pravidelné mesačné stretnutia, na ktorých pripravujeme rôzne aktivity: výlety, tematické premietania, kurzy i zahraničné cesty, vydávame vlastný klubový občasník v elektronickej podobe. Koncom roka 2011 sme pripravili úspešný detský jednodňový fotokurz. Tam sme sa stretli s veľkým nadšením detí a spokojnosťou ich rodičov, preto sme sa rozhodli tento rok pripraviť, v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica polročný fotografický krúžok v dvoch turnusoch: marec až máj  a druhý od polovice septembra do polovice decembra. Som zároveň členom poroty fotografickej súťaže Najkrajšia dovolenková fotografia, ktorú organizuje Pohronské osvetové stredisko s Máriou Petrovou."

Podelíte sa s nami o nejaký  nezabudnuteľný  moment, zážitok, alebo príhodu ?

,,V roku 1986, keď som začínal fotiť už spomenutým fotoaparátom Smena, som v bývalej Juhoslávii v turistickom centre Omiš nafotil krásnu dúhu nad cukrovo bielymi skalami. S radosťou som túto skutočnosť oznámil ocovi. On sa len srdečne zasmial a povedal mi: „Marian, keď tam budeš mať farebný film, tak ju možno bude aj vidno" ... už vtedy som pochopil, že raz chcem fotiť naozaj FAREBNE."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?