Dobrodružstvo objavovania kníh

Autor: Janka Bernáthová | 17.5.2012 o 8:06 | (upravené 17.5.2012 o 8:11) Karma článku: 12,13 | Prečítané:  819x

Na Trojičnom námestí v Banskej Štiavnici sa v historickej budove Bergerichtu spolu s pokladmi Mineralogického múzea nachádzajú aj poklady ľudského umu a ducha uložené v knihách. Prinášam Vám rozhovor so sympatickým  majiteľom  tohto čarovného Antikvariátiku, Bc. Tomášom Lazarom.

 

 

Kedy ste sa rozhodli zasvätiť svoj život knihám ?

Knihy som mal vždy nesmierne rád. Popri štúdiu na vysokej škole v Liberci som postupne objavoval čaro antikvariátu pána Fryča. Najskôr len ako návštevník, neskôr ako brigádnik, a po ukončení štúdia už ako kmeňový zamestnanec. Tajomné čaro starých kníh mi otváralo nové obzory. Naučil som sa ich nielen spoznávať, ale postupne som prenikal aj do tajomstiev obchodu. Nádherným poslaním antikvariátu je dať knihám druhú šancu, aby potešili aj iných.

 

Prečo ste sa rozhodli pre antikvariát práve v srdci Banskej Štiavnice?

Každý človek sa niekedy ocitne pred otázkou, čo ďalej v živote. My sme sa s manželkou rozhodli vrátiť späť do Štiavnice a všetko dobré, čo sme sa naučili, priniesť sem. Ľudia, ktorí sa tu rozhodnú žiť dobrovoľne, vnímajú špecifickú atmosféru tohto mesta. Aj keď by mohli žiť a pracovať kdekoľvek na svete, oni prídu práve sem, hľadajúc tu niečo krásne a tajomné.

 

Váš obchod pripomína kráľovstvo, v ktorom zastal čas a aj mnohí návštevníci sa v ňom radi ,,pozabudnú". Odkiaľ získavate všetky tie knižné skvosty ?

Kupujem ich od ľudí, ktorí už o ne nemajú záujem, alebo ich nemajú kam umiestniť, alebo ich nejakým spôsobom ,,zdedili" a nevedia, čo s nimi. Mnohé knihy doslova zachraňujem v hodine dvanástej. Nie je nič smutnejšie, ako keď sa kniha vyhodí. Neraz ide o vzácne kúsky, ktoré by ich majiteľ mohol výhodne predať alebo niekomu darovať Pri svojej práci veľa cestujem, a to nielen po Slovensku. Ak je to možné,  snažím sa kúpiť a vrátiť späť knihy, mapy a grafiky, ktoré sem patria. Každý kúsok v antikvariáte má svoju históriu. Niekedy aj malá záložka, označený text, autogram, alebo venovanie, dovolí nahliadnuť do života človeka, ktorý mal k tej knihe vzťah a dotýkal sa jej pred nami. Príbehy ľudí a kníh sú veľmi zvláštne. Niektorí ich zbierajú, ale nečítajú. Považujú ich za predmet zberateľskej vášne, alebo dekorácie. Iní ich čítajú aj viackrát, hľadajú v nich hĺbku myšlienok, iný preklad, iné vydanie, jemné drobnosti, ktoré ich robia vzácnymi. Je to neustále dobrodružstvo objavovania. Ale kupujem aj úplne nové knihy.

 

Aká najvzácnejšia kniha Vám prešla rukami?

Mal som v rukách jedinečné  prvotlače spred 15. storočia, aj  knihu, ktorej sú na svete len tri exempláre. No rozdiel medzi hodnotou a cenou je veľmi ošemetný. V obchode je to v prvom rade otázka dopytu, ale aj etiky, preto spolupracujeme s Národnou knižnicou, ktorej sme prednostne ponúkli mnohé vzácne exempláre.

 

Ako hodnotíte záujem ľudí o knihy v súčasnosti?

Číta sa menej, ale ja stále verím v ,,znovuobjavenie" kúzla a pôvabu klasickej knihy. V rámci budovy Mineralogického múzea, s ktorým máme vynikajúcu spoluprácu, ponúkame okrem kníh aj historické mapy a rytiny. Pre mnohých návštevníkov Bergerichtu je náš antikvariát príjemnou zastávkou a dá sa povedať, že plní  kritérium kultúrnej inštitúcie. Zimnú sezónu  plánujeme spestriť rôznymi čitateľsky pútavými podujatiami. Popri klasickom kamennom obchode zaznamenávame veľký záujem o predaj cez internet.

 

Aj populárna krabica s nápisom ,,Knihy zdarma" je súčasťou obchodného tajomstva?

Koho by nepotešil darček? Verím, že ľudia ocenia prejav dobrej vôle a nebudú si zaťažovať svedomie braním niečoho, čo im nepatrí. Žiaľ, aj to sa nám stáva. Tá krabica je magická, čokoľvek do nej dáme, všetko zmizne. Ale som rád, pokiaľ ľudia tie knihy aj prečítajú.

Ďakujem Vám za rozhovor a lúčim sa s presvedčením, že každý, kto si nájde cestu do Banskej Štiavnice a navštívi tento čarovný a Antikvariátik, už nikdy žiadnu knihu nevyhodí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?