Pozvanie do Banskej Štiavnice na Cap à l'Est 2012

Autor: Janka Bernáthová | 7.8.2012 o 22:22 | (upravené 8.8.2012 o 6:44) Karma článku: 8,16 | Prečítané:  588x

Banská Štiavnica sa od 16.do19.augusta stane už po desiaty krát pulzujúcim srdcom európskej kultúry vďaka jedinečnému festivalu poézie, divadla a hudby Cap à l'Est 2012. Nádherné zákutia starobylého mesta, jeho chrámov, pôsobivých kamenných  nádvorí a čarovných kaviarničiek, dotvárajú neopakovateľnú kulisu a ponúkajú nový rozmer poézii slova, hudby, pohybu a obrazu.

Riaditeľ  festivalu Michel de MaulneRiaditeľ festivalu Michel de MaulneJanka Bernáthová

Na začiatku bol jeden krásny sen. Sen výnimočného muža, ktorý nikdy nezabudol snívať a žiť svoje sny o zemi bez hraníc a bariér, ktoré ľudí tak nezmyselne rozdeľujú. Michel de Maulne, francúzsky básnik, herec, režisér, riaditeľ Moliérovho divadla v Paríži  a riaditeľ festivalu Cap à l'Est, zbližuje ľudí a národy vďaka bezhraničnosti umenia, vďaka obdivuhodnej vnútornej sile a láske ku všetkému krásnemu, čo dokáže vytvoriť človek.Zdá sa, že za jedno desaťročie  naplnil vízie a snahy mnohých generácií diplomatov, a to tou najschodnejšou cestou, cestou umenia. Pre veľkolepú myšlienku dokázal nadchnúť mnohých priateľov, osloviť tých najlepších umelcov z celej Európy a pozvať ich do Banskej Štiavnice. Ďakujeme.

Čo prináša jubilejný ročník?

Festival bude slávnostne otvorený už v nedeľu 12. augusta  o 16. 30 vernisážou výstavy olejomalieb francúzskej maliarky Yanouche Telgruc v L&O Galérii v Joergesovom dome na Trojičnom námestí (rodný dom sestrer Vášáryových). Milým prekvapením organizátorov bude narodeninová torta a vystúpenie tria Les Tromano, ktoré sa predstaví aj v iných mestách Slovenska.

Od Hradčian k Bratislavskému hradu...čas priateľských stretnutí...

Návštevíci Banskej Štiavnice sa môžu tešiť na bohaté kultúrne zážitky.Cap à l'Est 2012 bude ozvenou uplynulých stretnutí  a zároveň  prinesie nové stretnutie dvoch blízkych národov Čechov a Slovákov.

Program zaháji Babylon jazykov vo štvrtok 16. augusta o 15.00 v kaviarni Libresso. Okrem skvelej poézie v autorskom podaní známych básnikov zo Slovenska,Česka, Maďarska, Bulharska a Belgicka, sa diváci môžu tešiť na jedinečný koncert keltskej hudby 17. a 18. storočia Trésor d´Orphée v Kostole sv. Kataríny, i na  francúzske šanzóny a poéziu ako prejav pocty Georgeovi Brassensovi.

Piatkové popoludnie  bude patriť známym autorom českej, slovenskej a bulharskej poézie a večeru na Starom zámku s názvom Moja noc s Hamletom s hviezdnym obsadením v inscenovanej poézii veľkého českého básnika Vladimíra Holana s poetickými komentármi Dany Podrackej. Neskorý večer podfarbia šanzóny v podaní Anne-Marie Bélime.

V sobotu sa na nádvorí Kammerhoffu rozprúdi debata o pôvodnej umeleckej tvorbe, ktorej sa zúčastní Magda Vášáryová, Nadežda Babiaková, Anton Hykisch, Rúth Lichnerová, Mila Haugová, Miroslava Vallová  a Michel de Maulne.  Popoludní sa predstavia autori slovenskej, českej a maďarskej poézie, v ponuke je vynikajúci jazzový koncert v Pražovni a svojmu srdcu blízke verše a melódie prinesú Michel de Maulne a Charles Raguin.

V nedeľu prostredníctvom hudby Robina Tromana prenikneme do tajov zverokruhu na nádvorí Starého zámku a vernisáž portrétov známych básnikov od Vladasa Braziunasa v Hoteli Grand Matej bude skvelou bodkou na záver 10. stretnutia s európskou kultúrou.

Ste srdečne vítaní!

Kompletný program festivalu nájdete na www.capalest.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?