Cena života a ľudskosti

Autor: Janka Bernáthová | 4.12.2013 o 5:02 | (upravené 4.12.2013 o 11:32) Karma článku: 12,18 | Prečítané:  376x

Anka Štefanková, neobyčane obyčajná mama a stará mama, ktorá si len tak občas popri každodennej práci ,,odbehne" darovať krv.Skromnejšie a pracovitejšie stvorenie nepoznám a aj keď je mojou dlhoročnou kolegyňou,o zlatej Jánskeho plakete, ktorú nedávno dostala som sa dozvedela iba náhodou.,,Smiem o Tebe napísať, Anička?" oslovila som ju s obdivom.,,A o čom by si písala, veď to nestojí za reč..." rozosmiala sa. Nakoniec som ju po dlhom prosení predsa len vyspovedala...

Anka Štefanková si len tak občas obdbehne darovať krvAnka Štefanková si len tak občas obdbehne darovať krv

Spomínaš si na svoj prvý odber?

,,Spomínam si už len tak matne, bolo to ešte v Belházyovskom dome v Štiavnici, kde voľakedy sídlil ČK. Keď som sa dozvedela o možnosti darovať krv, ani som o tom dlho nepremýšľala. Pripadalo mi to ako niečo úplne samozrejmé."

Aké máš pocity pri darovaní krvi, myslíš na niekoho konkrétneho?

,,Myslievam na svojich blízkych,čo ak by oni raz potrebovali pomoc, pretože moja rodina je pre mňa všetkým na svete.Zároveň si uvedomujem, že každý človek, ktorý sa ocitne v ohrození života, má niekde svojich príbuzných, ktorí sa o neho boja, lebo ho majú radi."

Darcovstvo krvi prebieha väčšinou anonymne, alebo si sa niekedy stretla s človekom, ktorému tvoja krv pomohla?

Raz som sa zúčastnila záchrannej akcie na pomoc chlapcovi z Banského Studenca, ktorý sa vážne zranil na motorke.Bolo nás tam vtedy viac,ktorí sme sa o neho báli a veľmi sme mu chceli pomôcť.

Čo pre teba znamená krv?

,,Tekutina, ktorá má cenu života i cenu ľudskosti. Nedá sa ničím nahradiť, a aj keď je veľmi vzácna, nikdy by som za ňu neprijala ani cent."

Aké si mala pocity pri preberaní zlatej Jánskeho plakety?

,,Nie je to to, o čo mi išlo. Nepokladám to zo svojej strany za hrdinstvo a celkovo nerada o tom hovorím.Ale veľmi sa mi páčila reakcia prítomných pri úctyhodnom ocenení pána Ladislava Kováča, ktorý svoju krv daroval už stokrát."

Čo by si si najviac priala?

,,Aby som bola ešte dlho zdravá a mohla pomáhať tým, ktorí to potrebujú. A zároveň, aby  ľudí v ohrození života a zdravia bolo čo najmenej."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?