Cez umenie k detskému srdcu

Autor: Janka Bernáthová | 18.12.2013 o 20:02 | (upravené 19.12.2013 o 7:57) Karma článku: 15,13 | Prečítané:  293x

Dielo banskoštiavnického umelca Arpáda Pála s názvom Sila lásky bolo počas charitatívnej aukcie umeleckých  diel na podporu Nadácie detského kardiocentra v Bratislave ohodnotené úctyhodnou sumou.

Katka, Zuzka, Anička a dielo Arpáda Pála s názvom SILA LÁSKYKatka, Zuzka, Anička a dielo Arpáda Pála s názvom SILA LÁSKYFoto: Jana Keketi

Apád Pál je človek so srdcom na správnom mieste. Kam sa len pohne, šíri dobré meno nášho mesta, ku ktorému sa hrdo hlási. Rezbár, maliar, herec, všestranne talentovaný a rozhľadený človek, ktorý na sebe neúnavne pracuje a pre ktorého je pomoc blížnemu taká samozrejmá, ako tlkot jeho srdca. Z jedinečných drevených reliéfov a obrazov, ktoré sa tešia veľkému obdivu najmä v zahraničí, vyžaruje láska, vznešenosť i pokora. Nadčasová krása tak záhadne podmanivá, akoby bola samotnou prapodstatou človečenstva. Umenie, ktoré nielen teší, ale aj pomáha. Modlitbou v dreve, ktorá prosí o pomoc pre krehké detské srdiečka sa stalo dielo s názvom Sila lásky.

,,Oslovila ma iniciátorka projektu ,,Cez umenie k detskému srdcu" Erika Grossertová a fotografka Jana Keketi, ktorá pripravovala kalendár pre Nadáciu detského kardiocentra v Bratislave. Pokladal som si  za nesmiernu česť prispieť  k tejto úžasnej myšlienke. Dielo z kmeňa starej hrušky, zlata, striebra a mamutoviny opracovanej do tvaru srdca, vznikalo s obrovským rešpektom k ľudskému životu a práci lekárov, ktorí sa v pravom slova zmysle dotýkajú malých detských srdiečok, aby im vrátili šancu na život."

Priaznivci umenia nájdu v kalendári aj diela výtvaníčok Gordany Turuk, Ivett Axamitovej, Jany Frajkorovej, Martiny Konkoľovej, rezbára Vladimíra Morávka, umeleckého výtvarníka a fotografa Daniela Brogyányiho, sochára Ivana Patúca a Margaréty Horákovej, módnych návrhárov a dizajnérov Fera Mikloška, Kataríny Feix, Róberta Bartolena, ale i slovenskej čipkárky Márie Hnidkovej. Všetci títo úžasní ľudia bez váhania venovali svoj čas, um a talent pomoci deťom. 27. novembra 2013 sa  v bratislavskom Hoteli Carlton uskutočnilo slávnostné ,,pokrstenie" kalendára a následná dražba v ňom zobrazených umeleckých diel. Patrónkou nadácie je pani Iveta Radičová, ktorá túto čestnú pochodeň prevzala po Stanovi Radičovi a Jarovi Filipovi. Spolu s primárom DKC Mariánom Hrebíkom, Janou Keketi, Erikou Grossertovou a Máriou Kadlečíkovou z Nadácie DKC uviedli kalendár do života farebnými flitrami. Ale najväčším prekvapením bola samotná dražba diel pod záštitou prestížnej aukčnej siene SOGA. Po nej na účet  NDKC pribudla suma 17850 eur. Samotná aukcia vyniesla dielo Arpáda Pála na vrchol záujmu a ,,Sila lásky" pomôže deťom úctyhodnou sumou 5000 eur.

,,Záujem o dielo ma potešil, ale nebol to ani zďaleka najsilnejší pocit toho večera. Všetci sme tam prišli so spoločným cieľom- pomôcť. Súčasťou slávnostného podujatia, na ktorom okrem iných osobností vystúpila aj kráľovná detských sŕdc Katka Hasprová, bol  filmový dokument, približujúci prácu lekárov a sestier DKC na najvyššej svetovej úrovni. Uvideli sme malé detičky - novorodeniatka, pod rôznymi prístrojmi, s hadičkami a jazvami cez celý hrudníček. A nad nimi anjeli v bielych plášťoch zápasiaci o ich život. Pocítili sme ten neuveriteľný strach rodičov, ale i  nádej a  následnú radosť, keď sa na nich ich dieťatko usmialo. Uvedomili sme si tú krehkú hranicu medzi životom a smrťou, a aj pre jediný úsmev zachráneného dieťatka by sme dali čokoľvek. "

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?