Pôsobivé stretnutie s Adelou Ostrolúckou a Ľudovítom Štúrom

Autor: Janka Bernáthová | 5.1.2016 o 8:56 | Karma článku: 9,61 | Prečítané:  205x

Pri príležitosti 200.výročia narodenia Ľudovíta Štúra pripravilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene krásnu a zaujímavú expozíciu, nazvanú ,,Rodina Ostrolúckych a Ľudovít Štúr".

    Dejiny rodu Ostrolúckych, jedného z najstarších rodov zvolenskej stolice, sú vďaka písomnostiam známe už od 13.storočia. V erbe rodu je zobrazená kráľovská koruna, meč a trúba, nakoľko prvý známy člen rodu bol v druhej polovici 13.stor.kráľovský trubač a píšťalkár. Rod patril k strednej šľachte a pôvodný rodový majetok mal v Ostrej Lúke, kde sa už v 14.storočí vyberalo mýto od kupcov idúcich na trh do Zvolena. Členovia rodu mali značný hospodársky a politický vplyv, zastávali významné župné funkcie, vlastnili viaceré nehnuteľnosti, angažovali sa aj ako dozorcovia evanjelickej cirkvi a jej mecenáši. Rodina mala vysokú kultúrnu úroveň a vzdelanie, o čom svedčia aj zachované vzácne portréty, listiny, knihy, noviny a časopisy v latinčine, nemčine, maďarčine, francúzštine, angličtine, češtine a slovenčine, ktoré môžeme obdivovať aj dnes.

     Veľmi dojemne pôsobí starý spinet, čitateľský pamätníček s vylisovanými lupienkami kvetov, alebo krátko po smrti odstrihnutý pramienok vlasov Adely Ostrolúckej, zakomponovaný vo vyrezávanom rámiku. Úchvatné sú aj kresby jej brata Gejzu, ktorý sa ako študent bratislavského evanjelického lýcea r. 1836 zapísal medzi členov Spoločnosti česko- slovanskej, vedenej Ľudovítom Štúrom. Až o desať rokov neskôr v r. 1846 sa Ľudovít Štúr stretne s Adelou Ostrolúckou. V strede expozície sa premietajú ich portréty, vytvorené najmodernejšou technikou ako hologram, takže návštevník nadobúda pocit, akoby sa Adela a Ľudovít nachádzali v miestnosti spolu s ním.

 

      Dvojportrét vytvoril Mgr. Art Galbavý Art D. z dvoch samostatných diel. Autorom obrazu Adela Ostrolúcka je Ján Vidéky a obraz sa nachádza v správe Etnografického múzea, SNM Martin .  Autorom podobizne Ľudovíta Štúra je František Kolář a obraz je v správe - LESY SR, Lesnícke a drevárske múzeum. Táto výstava vznikla v spolupráci so Strednou priemyselnou školou Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici. Na návrhu výtvarnej stránky expozície a pri zreštaurovaní vzácnych  kníh odviedli  kus záslužnej práce Ing. arch. Marek Lichard, Mgr. art. Ivan Slovenčák, Mgr. Radovan Blaho a vyššie spomínaný Mgr. art. Marek Galbavý Art D, so svojimi študentmi.

 

    Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene sa nachádza uprostred moderného a životom  pulzujúceho námestia. Krehké dotyky minulosti a spomienky na pohnuté časy, v ktorých sa formovala aj naša slovenskosť, sú o to pôsobivejšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land alebo Moonligt? Akadémia odovzdá Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?