Banskoštiavnická zdravotnícka rodina

Autor: Janka Bernáthová | 19.4.2016 o 9:42 | (upravené 21.4.2016 o 17:15) Karma článku: 4,41 | Prečítané:  1102x

,,Každý lekár nemôže a nemusí byť docentom, alebo doktorom vied: i najmenšie a najskromnejšie pracovisko poskytuje možnosť, aby sa uplatnila ľudská veľkosť.“ Pavol Strauss

Banská Štiavnica je nádherne špecifická aj tým, že mnohí lekári sa tu ešte za života stali legendami a tešili sa veľkej úcte svojich pacientov. Veď v tunajších zložitých podmienkach neboli podrobení len náročným praktickým a vedomostným skúškam, ale predovšetkým skúške lásky k človeku, skúške trpezlivosti, nezištnosti a obetavosti. Tí, čo obstáli, pretrvávajú vo vďačných spomienkach ľudí, ktorým v rozhodujúcich chvíľach, v chorobe, utrpení, žalostnej strate, či pri radostnom narodení nového člena rodiny, pomáhali. Stali sa neodmysliteľnou súčasťou života obyvateľov tohto mesta, ktorí by nevďačnosť vnímali ako nevyplatený účet svedomia.

Spolupatričnosť a vďaku svojim lekárom, sestričkám a celému banskoštiavnickému zdravotníckemu personálu vyjadrili ich pacienti aj 31.marca 2016 počas protestu proti drastickým rozhodnutiam Sveta zdravia zmazať z povrchu zemského to, čo tak perfektne fungovalo.Tajomstvo úspechu nebolo v nadštandardných izbách, televízoroch, ani wifi internetovom pripojení, ako sa mylne domnieva riaditeľka žiarskej nemocnice Pálaníková. ale práve ľudský faktor. Mnohí z nás sa neubránili hnevu, ba ani slzám, keď sme sa dozvedeli o spôsobe, akým bolo týmto vzácnym ľuďom za ich príkladnú a obetavú prácu ,,poďakované“. (To by bol už ale iný príspevok.) Skúsme si predstaviť, ako sa asi cítili ? Veď banskoštiavnickej nemocnici venovali roky svojho života. Práca nebola len ich chlebom každodenným, ale najvyšším poslaním, kolegovia a pacienti druhou rodinou, pretože starostlivosť o nich zďaleka nekončila zatvorením zdravotného záznamu. Nesmieme zabudnúť ani na dlhoročných pracovníkov, ktorí sa starali o poriadok, čistotu, stravu, teplo, údržbu a záležitosti, o ktorých pacienti mnohokrát ani netušili. Akej vďaky sa dočkajú oni?

Magnitúdu našich citov nedokážu pochopiť len tí, ktorí majú zrak zakalený vidinou vlastného zisku a srdcia tvrdšie ako oceľ trezorov. Aj na nich sa bude spomínať podľa zásluhy. Každému sa všetko vráti v znásobenej miere. Medicína bola odjakživa prejavom lásky človeka k človeku a nádeje na uzdravenie, inak tomu nemôže byť ani v budúcnosti, každý iný princíp je vopred odsúdený na zánik.Veríme tomu a s touto vierou v srdci vám ďakujeme, naša banskoštiavnická zdravotnícka rodina.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?