Láska je horčičné semienko i obrovská lavína

Autor: Janka Bernáthová | 24.11.2016 o 6:52 | (upravené 2.1.2017 o 3:22) Karma článku: 7,80 | Prečítané:  226x

Keď som sa pred rokom prihlásila ako dobrovoľníčka do kampane TESCO- Potravinová zbierka pre ľudí v núdzi, netušila som, akú obrovskú lavínu emócií na seba spúšťam.Ale je to lavína požehnaná...

Lavína, ktorá dáva do pohybu dobro, nabaľuje ľudskosť, otriasa smútkom a bolesťou z osamelosti, lavína, ktorá dokáže vôkol seba rozvíriť nádej a do hĺbky srdca zasiahne tých šťastnejších, ktorí sú schopní pomáhať, aj tých, ktorí so slzami v očiach pocítia ich lásku a opäť v ňu uveria.

Ľudia, ktorí prichádzali do banskoštiavnického Tesca a dobrovoľne sa rozhodli darovať aspoň jedinú jednu potravinu odchádzali z predajne s úsmevom na tvári, sami obdarovaní dobrým pocitom a našou vďačnosťou. Boli aj takí, čo sa pristavili, poinformovali a potrebovali viac času, aby sa rozhodli. Ale už pri ďalšom nákupe prišli s úsmevom a odhodlaním pomôcť. Našli sa aj takí, čo by možno pomôcť mohli, ale radšej sa tvárili, že telefonujú, že nás nevidia, alebo pri podaní informačného letáku namrzene odvrkli, že nemajú čas ani záujem. Ale takých bolo najmenej. Naproti tomu prichádzali mladé rodiny s deťmi, ktoré si od rodičov vypýtali sladkosť a tú potom vďačne darovali, mysliac na iné deti.

Ani zrnko nazmar. Darované potraviny sme na konci týždňa spravodlivo rozdelili do balíkov a rozviezli na adresy, z ktorých mnohé nám poskytli samotní darcovia. Nikto, naozaj nikto z obdarovaných,  nepožiadal o pomoc sám. Boli to láskaví a pozorní ľudia z ich okolia, ktorí si všimli, že sused, priateľ, známy, sa ocitol v ťažkej situácii a hanbí sa o pomoc požiadať. O to väčšie bolo prekvapenie a dojatie, keď sme im balík darovaných potravín diskrétne priviezli až k dverám ich skromných príbytkov. Ale to už bola najstrhujúcejšia etapa spomínanej emočnej lavíny, ktorá sa mnohokrát nezaobišla bez sĺz.Vďaka šľachetným darcom sme takto pred Vianocami obdarovali 50 domácností. Snažili sme sa vopred ohlásiť, no boli aj také prípady, že títo ľudia  telefón nemali. A niektorí ani elektrinu. Drevo na zimu. Teplú vodu. Peniaze na lieky…

Horčičné semienko.Nikdy nezabudnem na telesne postihnutú pani, ktorá ma s plačom objala a nazvala ,,anjelom“. Desať dní pred dôchodkom mala v chladničke iba jednu horčicu a premýšľala ako bude žiť ďalej.Vyrozprávala mi, ako sa chcela postarať o svoju staručkú matku,ako prišla o prácu a po jej smrti žije úplne sama, viac než skromne, navyše veľmi chorá. Na krehkého človeka priveľa krížov, nemyslíte? A to je len jeden anonymný príbeh z mnohých. Tú horčicu mám stále pred očami. Je v tom určitá symbolika. Pán Ježiš prirovnal kráľovstvo nebeské k horčičnému semienku so slovami: ,,Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi, ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny, vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť všetky nebeské vtáky.“ (Mk4,31-32) Horčičné semienko môže predstavovať aj s láskou podanú pomocnú ruku. A tieto riadky nech sú odpoveďou tým, ktorí sa nás pýtali,  prečo to robíme, či nevieme, čo s voľným časom, a či sa nehanbíme postávať v Tescu ako ,,žobráci“ čakajúci , kto sa zmiluje a niečo vloží do vozíka. Opak je pravdou. Mnohí z nás sú pracovne veľmi vyťažení, majú svoje rodiny a čas je pre nás vzácny. Ibaže tento  plynie akosi inak. Nielen po povrchu, ale do hĺbky ako obeť, ktorá sa stáva odmenou.

 

Potešili sme deti, ktoré sa už prestávali tešiť na Vianoce, vdovy, ktoré nechali mladosť a zdravie v miestnej fabrike ale ich dôchodky sotva dosahujú hranicu minima, muža, ktorý so svojím milovaným psíkom živorí v špinavej vlhkej pivnici, stretli sme aj ubiedenú matku, ktorej ,, zaneprázdnené deti“ žijú v hlavnom meste a ona sa im hanbí priznať, že hladuje nielen po ich láske…

Počas akcie TESCO- Potravinová zbierka pre ľudí v sociálnej núdzi, realizovanej od 16.do 21.novembra 2015, bolo v rámci Slovenska vyzbieraných 77 ton potravín a hygienických prostriedkov v 78 obchodoch. Cirkevný zbor ECAV Banská Štiavnica zozbieral a následne rozdal 555,13 kg potravín v hodnote 765,37€ a to vďaka ľudsky krásnemu prístupu návštevníkov banskoštiavnického TESCA, ktorí darovanými potravinami plnili nákupné vozíky, vďaka  ochote zamestnancov predajne, ktorí bez nároku na odmenu vykonávali prácu navyše a na záver každého dňa darované potraviny ocenili a prevážili, ale aj vďaka dobrovoľníkom, ktorí sa pod vedením evanjelického farára Tomáša Valašíka postarali o to, aby sa pomoc dostala k  ľuďom v Banskej Štiavnici a okolí, ktorí to naozaj potrebujú, čím sa aj naše mesto na mape lásky opäť rozžiarilo vďaka srdciam, ktoré svietia.

Tento rok v dňoch  24.,25.,a 26. novembra sa nám podarilo vyzbierať 655,6 kg tovaru v hodnote 988,46 eura.To je o 100 kg viac ako vlani.Vďaka tomu sme mohli následne obdarovať viac než 80 domácností i ľudí bez domova.Mnohí boli potešení už len tým, že na nich niekto myslí. Dobro v ľuďoch nie je načisto umŕtvené. Iba niekedy spi.Treba ho prebúdzať k životu.Je to niečo ako nádej. Nádej učupená na samom dne ľudskej duše.Po návrate domov sme si aj my uvedomili, akým luxusom môže byť šálka čaju s vianočkou v teplej izbe domova.Ako málo toho človek potrebuje k šťastiu.Akými zbytočnosťami sa niekedy práve v mene šťastných a veselých Vianoc obklopujeme a v honbe za umelým leskom nám uniká pravý duchovný odkaz Vianoc, ktorým je narodenie Ježiša Krista. Narodil sa chudobným pocestným, v podstate tiež utečencom, v jasličkách na slame. Mali len to dieťa, vieru, nádej a lásku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?