Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dom Maríny ožíva láskou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

To je všetko síce krásne,

ale tých 12€ vstupné na osobu je príšerné zderstvo. To nikoho z kompetentných v tomto prekrásnom meste nenapadlo že menej je niekedy viac. Že by sa na expozíciu prišlo pozrieť omnoho viac návštevníkov keby bolo vstupné napr. 5€? A napr. pri tých 5€ by ste do roka zarobili viac ako pri 12€?
 

Podobne ako celý dom, tak aj...

...tá prekrásna a originálna expozícia sú v súkromnom vlastníctve, expozícia bola vybudovaná za súkromné investície. Takže "nikto z kompetentných" (Kto by to akože mal byť? Mestský úrad a jeho odbor kultúry?) s expozíciou nič nemá. Výšku vstupného si určuje vlastník objektu a expozície.
Namietať proti výške vstupného je asi také, ako keby sme namietali voči výške ceny skipasu v Jasnej a požadovali by sme "niekoho z kompetentných"v obci Demänovská Dolina, aby "s tým niečo robil."
Podľa mňa je výška vstupného primeraná - stačí ju porovnať s výškami vstupného do galérií, múzeí v zahraničí. Treba pritom zdôrazniť, že niečo podobné nie je nikde v Európe a vzhľadom na dielo Marína a na jeho originalitu vlastne ani nikde na svete.
 

To Vy ste ten vlastník?

To je také typicky slovenské. "Vlastník" niečo otvorí,vytvorí... a okamžite chce aby sa mu náklady vrátili. A potom sa čuduje že neprežije. A porovnávať cenu tu vstupného zo skipasom je taký nezmysel ako porovnať cenu jabĺk s čižmami, podobne ako porovnať cenu vstupného so vstupným v zahraničí. Pýtam sa: koľko zahraničných návštevníkov Štiavnice pôjde počúvať "Marínu"? Cenu vstupného treba porovnať so vstupným do múzeí a podobných expozícií.
 

Prepáčte, ale mýlite sa,...

...ešte raz - zopakujem:
Finančne nákladná expozícia Maríny v Banskej Štiavnici bola vybudovaná zo súkromných zdrojov v súkromnom objekte (ktorý prešiel rozsiahlou a nákladnou rekonštrukciou). Takže investor - vlastník si aj určuje výšku vstupného a to považujem v poriadku.
Podobne - investor, vlastník, vybudoval v Jasnej lyžiarske stredisko, modernizoval všetky vleky, lanovky, vytvoril technické zázemie pre návštevníkov, komplex služieb a pod. - takže si aj sám určuje ceny skipasov, ubytovania, služieb... - a nikto iný mu do toho nemá čo vravieť --- ak, samozrejme, nie je spoluinvestor alebo spoluvlastník.
Podobne - organizátor sa spojí s manažérom hudobnej skupiny a dohodnú sa, že skupina vystúpi na Slovensku na koncerte. Organizátor koncertu určí výšku vstupného. Nikto mu do toho nemá čo vravieť - iba ak partneri organizátora.
+++
Namiesto toho, aby sme boli radi, že máme na Slovensku nejakú originálnu a zaujímavú kultúrnu novinku, niečo, čo nikde vo svete nemajú - tak budeme šomrať, nadávať, krivdiť. To je také typické slovenské.
+++
Neodpovedali ste na otázku, kto majú byť tí "kompetentní" v prípade expozície, o ktorej píšeme.
 

 

To je síce pekné čo píšete, aj pravdivé (sčasti), začnem od konca:
- kompetentný je ten, kto je za to zodpovedný a je to jedno, či je to Janko,Jožko, mesto, dedina (po lopate-ten kto vytvoril tú cenu)
- Nešomrem ani nenadávam.Je to pekné že sa vytvorila takáto príležitosť propagovať slovenskú poéziu touto formou,ibaže tak, aby boli o to aj záujemci. Dá sa Marína vypočuť aj v maďarčine, nemčine , angličtine? ak nie, načo tam pôjde cudzinec? A našinci za tú cenu sa tam hrnúť nebudú. Iba ak takí, ktorých pozvú príbuzdní žijúci v zahraničí.
- a nakoniec tvorba cien: samozrejme, ak sa mi cena za koncert, skipas.... zdá neprimerane vysoká tak tam jednoducho nepôjdem. Ak za týmto účelom bolo stanovené vstupné, tak to ďalej nekomentujem.
 

Tak sa na to vstupné pozrime...

...aj inak - porovnaním s inými atrakciami, ktoré sú súkromnou iniciatívou:
1. Chodník korunami stromov Bachledka (kde sa pre záujem tvoria niekľkohodinové rady čakajúcich, kde sa nedá pre nával áut zaparkovať...) - vstupné: jeden dospelý 8 eur, rodinné vstupné (2 dospalí + 2 deti) 21 eur, jazda toboganom 2 eurá, ťzp a seniori 6,50 eura. K tomu treba pripočítať parkovné pre autá.
2. Rozprávková dedinka Habakuky Donovaly - jednotné vstupné pre všetkých 8 eur + parkovné.
3. Tatralandia - online vstup, od 23. XII. 2017 do 18. III. 2018 - dieťa od 3 do 12 rokov 69 eur, junior, študent, senior, ťzp 79 eur, dospelý 89 eur. Ak si vstupenku kupujete v pokladni - je v každej z vymenovaných kategórií o 10 eur drahšia. Vstupné, samozrejme, platí na jeden deň.
Spomenul som len tri "atrakcie," ktoré predpokladám, že nie sú nijako finančne podporované samosprávou, samosprávnym krajom alebo štátom (ako naše mnohé múzeá, hrady, galérie a pod.) - takže vstupné do nich sa môže pohybovať pod hranicou 10 eur pre dospelého. Súčasne sú to len "atrakcie," ponúkajúce pramálo tzv. pridanej hodnoty.
Expozícia Maríny v Banskej Štiavnici je interaktívna, nie je to "suchopárne a nudné múzeum," a ja si myslím, že sa bude tešiť aj pozornosti zahraničných návštevníkov Slovenska. Napokon - expozícia bola otvorená len pred niekoľkými dňami, takže uvidíme napr. o rok, ako sa jej bude dariť - čo ovšem záleží aj od toho, akú bude mať u nás a aspoň v Európe propagáciu, "reklamu."
 


Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: „Choď a ospravedlň sa, povedali mi. Tak som išiel a ospravedlnil som sa.“ 153
 2. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se! 133
 3. Martin Fletcher: Rock For People Home aneb komorně v Hradci Králové 131
 4. Michael Achberger: 40 faktov o chudnutí: tieto informácie si zapamätajte 117
 5. Martin Fletcher: Open Air Program – Letos jinak aneb skvělá nálada na Kavčím plácku 114
 6. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 83
 7. Jozef Sitko: Kňažko (výstižne): „Idioti v politike“ 68
 8. Stanislav Martinčko: Šťastnú cestu pán Bödör!!! 64
 9. Pavel Macko: Vysoká hra, do ktorej nevidíme 63
 10. Martin Tóth: Krátky názor fanúšika Slovana: Prečo nechodím na štadión? 55

Rebríčky článkov


 1. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
 2. Evka Török: Úvahy
 3. Juraj Gonšor: 7 (slovenských) gospelových muzikálov
 4. Marián Tkáč: Na Kollára tlačia. Matovič ukazuje silu. Tlak v kotli stúpa.
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VII. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Nový pavilón.
 6. Ivan Čarnogurský: KOLLÁROV TITUL ALEBO KDH DO PARLAMENTU
 7. Marcel Burkert: Argument obhajcov islamu č. 2 - Si islamofób a šíriš nenávisť voči moslimom!...
 8. Gabo Németh: Keď vrahovia žijú - Justícia mlčí
 9. Marianna Gregova: Zachráňme ženy pred nútenými potratmi!
 10. Radoslav Žilinský: Muži, čo nenávidia prehry


Už ste čítali?